Aslı Başgöz

(Scroll down for English)

Aslı Başgöz New York Barosu’na kayıtlı bir avukat olup 1985 yılında Türkiye’de kurulan ilk yabancı hukuk bürosu olarak White & Case’in Türkiye ofislerini kurmuştur.  Uzun yıllar boyunca İstanbul ofisi yönetmiş ve yakın bir zaman önce Firmanın dört kişiden oluşan Global İdari Komitesi’nde Firma tarihinde bu pozisyonda bulunan ilk kadın olarak, dört yıllık görev süresini tamamlamıştır.

Aslı Başgöz son 30 yıl içerisinde, Türk piyasasında türünün ilk örneği olan projeler ve Türk müvekkillerin yurt dışında yaptıkları yatırımlar da dahil olmak üzere Türk ve çok uluslu şirketlerin birçok Birleşme&Devralma, özel sermaye, proje finansman işlemlerini ve borç ve sermaye halka arz işlemlerini yönetmiştir.  Bankacılık ve finansal hizmetler, enerji, altyapı, sağlık ve üretim de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde deneyim sahibidir.

Aslı Başgöz iş dünyasında oldukça faal olup GİF, (Türkiye Global İlişkiler Forumu), YASED’de (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği), FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) Üyesi ve IPFA’nın (Uluslararası Proje Finansmanı Derneği) Türkiye şubesinin Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Ayrıca, AG Anadolu Grubu Holding A.Ş’de bağımsız yönetim kurulu üyesidir.

Aslı Başgöz Fortune Magazine tarafından “Türkiye’deki En Güçlü 50 Kadın Lider”den biri olarak seçilmiştir.

Michigan Üniversitesi’nden mezun olmuştur.

***

Aslı Başgöz is a New York-qualified attorney who founded White & Case’s groundbreaking offices in Turkey in 1985.  She led the Istanbul office for many years and has recently also completed a four-year term on the firm’s four-person global Executive Committee, the first woman to serve in this position in the Firm’s history.

Ms. Başgöz has led many M&A, private equity, project finance transactions and debt and equity offerings for Turkish and multinational clients over the last 30 years, including many first of their kind projects in the Turkish market and for Turkish clients in their investments overseas.  Her experience spans a diversity of sectors including banking and financial services, energy, infrastructure, healthcare, and manufacturing.

She is highly active in the business world as a Board Member of GIF (Global Relations Forum of Turkey), YASED (International Investors Association of Turkey), and a Member of TUSIAD (Turkish Industry & Business Association), FODER (Financial Literacy and Inclusion Association), and Chairperson of the Turkish branch of the International Project Finance Association (IPFA).

She is an independent board member of AG Anadolu Grubu Holding A.Ş.

Fortune Magazine has named Ms. Basgoz one of the”50 Most Powerful Women Leaders in Turkey”.

She is a graduate of Michigan University.